You'll have a better experience on this website using a secure, up-to-date browser. Click here for information and instructions about updating.

Wildcat Classic

  • All Day - Saturday, March 23, 2019
  • Wayne, Nebraska
  • Non-Conference Match

Recap

Dordt sent competitors to the Wayne State Wildcat Outdoor Classic on March 23 in Wayne, Nebraska.  It was the first outdoor competition for the Defenders this season.

Dordt’s Sienna De Jong and Olivia Couch went 1-2 in the 10,000 meters in 40:18 and 40:25 and a 4x400 team of Anmarie Stuit, Jenna Stephens, Emma Bakker and Joscelyn Wind won the event with a 4:10. 

The men’s results were highlighted by Matt Van Eps winning the 800 meters in a time of 1:56 and he was one of four Defenders to finish the race in under 2:00. Eric Steiger took the 10,000 with a time of 32:55.51 .

Top-10 finishes for the Defenders included:

Women 100 Meter Dash
3 Emma Bakker                                       13.19     
4 Julia Yoder                                       13.36     
6 Hannah Veldhuisen                                 13.63     
7 Pam Regenerus                                     13.66     
8 Kara Brouwer                                      13.77     
9 Elizabeth Rankin                                  13.83     

Women 200 Meter Dash
8 Emma Bakker                                       27.27     

Women 400 Meter Dash
3 Jenna Stephens                                  2:23.64     
4 Annika Rick                                     2:26.41    
6 Kate Wnek                                       2:30.92     

Women 10000 Meter Run
1 Sienna De Jong                                 40:18.39  
2 Olivia Couch                                   40:25.40  

Women 400 Meter Hurdles
7 Anmarie Stuit                                   1:10.24     

Women 4x100 Meter Relay
3       51.69  
1) Hannah Veldhuisen               
2) Emma Bakker                    
3) Julia Yoder                     
4) Joscelyn Wind                  

4    'B'                                            51.74  
1) Kara Brouwer                    
2) Elizabeth Rankin               
3) Pam Regenerus                   
4) Anmarie Stuit                  
 
Women 4x400 Meter Relay
1    'A'                                          4:10.49  
1) Anmarie Stuit                  
2) Jenna Stephens                 
3) Emma Bakker                     
4) Joscelyn Wind                  

2    'B'                                          4:28.90  
1) Kate Wnek                   
2) Elizabeth Rankin               
3) Annika Rick                     
4) Annika Brands                  
 
 
Women High Jump
2 Cori De Jong                                      1.57m    5-01.75 
4 Sarah De Haan                                    J1.52m    4-11.75 

Women Long Jump
10 Joscelyn Wind                                     4.77m   3.6  15-07.75
     
Women Triple Jump
3 Jacqui Balt                                      10.11m  +0.0  33-02.00 
     
Men 100 Meter Dash
5 Noah Imperial                                     11.38   
7 Luther Mukanga                                    11.55   
9 Jeremiah McCollin                                 11.61   

Men 200 Meter Dash
5 Noah Imperial                                     23.20   
  
 
Men 400 Meter Dash
3 Mark Bakker                                       50.52   
7 Micah Brands                                      52.41
   
Men 800 Meter Run
1 Matthew Van Eps                                 1:56.04  
2 Anthony Ghiorso                                 1:58.76   
3 Caleb Herman                                    1:59.07   
4 Lucas Van Eps                                   1:59.15   
5 Franklin Reinders                               2:02.68   

Men 1500 Meter Run
3 David Temte                                     4:12.60   
4 Jebadiah Merkle                                 4:17.92   
6 Nicolas Veldhorst                               4:18.96   
7 Davis Tebben                                    4:19.47   
10 Chris Ellens                                    4:22.51  
 
Men 5000 Meter Run
8 Payton Kooi                                    18:03.82  
9 Grant Dunsbergen                               18:14.57  
 
Men 10000 Meter Run
1 Eric Steiger                                   32:55.51  
7 P.J. Kooima                                    35:05.90  
 
Men 110 Meter Hurdles
5 Michael Buma                                      15.85   
8 Joshua De Jong                                    17.32   
10 Ian McGaughey                                     18.58   
 
Men 400 Meter Hurdles
2 Michael Buma                                      56.74   
5 Peyton Miller                                     59.99   
6 Ian McGaughey                                   1:02.09   

Men 4x400 Meter Relay
1    'A'                                          3:22.14  
1) Lucas Van Eps                   
2) Matthew Van Eps                
3) Mark Bakker                     
4) Caleb Herman                   
  
2    'B'                                          3:29.41  
1) Michael Buma                    
2) Noah Imperial                  
3) Micah Brands                    
4) Anthony Ghiorso                

3    'C'                                          3:31.50  
1) Jebadiah Merkle                 
2) David Temte                    
3) Peyton Miller                   
4) Franklin Reinders              

6    'D'                                          3:46.51  
1) Caden Zonnefeld                 
2) Lance Van Zee                  
3) Marcus Whipper                  
4) Ben Schmidt                    
 
Men High Jump
6 Dejay Fykstra                                     1.89m    6-02.25 
     
Men Pole Vault
8 Luke Bousema                                      3.35m   10-11.75 
     
Men Discus Throw
2 Ike Van Kempen                                   49.02m     160-10  3 
      
Men Hammer Throw
10 Ike Van Kempen                                   46.92m     153-11  1 

Men Javelin Throw
7 Tim Huizenga                                     41.83m     137-03